top of page
Search

Što napraviti po dolasku na NZ - kupovina auta


Za život na NZ-u auto je gotovo neophodan, na javni prijevoz se možete osloniti samo u najvećim gradovima, a i ako ćete živjeti u njima auto će vam biti potreban za izlete i razgledavanje. Srećom auto i troškovi povezani sa posjedovanjem nisu značajnija stavka u budžetu, pogotovo u usporedbi sa HR. Pristojan auto se može naći u rasponu od $1500-$3000, te vam preporučamo kupnju karavana kojeg možete po potrebi i koristiti za prespavati (u jednom od idućih postova ćemo prenijeti svoje iskustvo kampiranja u karavanu). Važno je znati da na NZ postoje registered person (prijenos vlasništva), REGO (registracija vozila) i WOF (jednostavni pregled tehničke ispravnosti vozila).


Da biste kupili automobil prvo morate napraviti prijenos vlasništva, što možete jednostavno napraviti na internetu ili u stanicama za tehnički pregled (vtnz). Slijedeća stavka koja će vas zanimati je trajanje registracije koja se može napraviti na 3, 6 ili 12 mjeseci (obnova registracije se najjednostavnije napravi online, u nastavku na slici primjer za naš auto, $109 za cijelu godinu). WOF je najkompliciranija od ove 3 stavke, objašnjena u nastavku. Da biste mogli obnoviti REGO morate imati važeći WOF. Osiguranje za vozila na NZ nije obavezno dok ste osigurani kao putnici samim time što imate REGO. Dakle, na vama je hoćete li napraviti auto osiguranje. (cijena za naš auto $25 mjesečno).


Prilikom kupovine auta obratite pažnju na trajanje WOF-a i REGO-a (podatke o trajanju možete pronaći na vjetrobranskom staklu svakog auta), te najvažnije na stanje automobila.


Aute možete tražiti na Facebook grupama (Cheap cars New Zealand, Backpacker cars New Zealand) ili na njihovoj verziji njuškala – trade me (https://www.trademe.co.nz/motors), gdje možete i otprilike vidjeti vrijednosti pojedinih modela. Najviše automobila se prodaje u Aucklandu, ali također ima i najviše prodavača koji će uvaliti loš auto backpackerima, pogotovo budite oprezni sa kupovinom kombija, jer smo se naslušali priča o havarijama motora nakon pređenih 100 km. Ukoliko se ne razumijete ni najmanje u automobile možda najbolja ali ne i jeftina opcija je odvesti auto sa prodavačem u AA motoring na provjeru, što će vas koštati $189 (https://www.aa.co.nz/cars/buying-a-car/car-buying-guide/pre-purchase-vehicle-inspections/)


WOF nije jamac potpune tehničke ispravnosti vozila već je pregled samo određenih dijelova vozila. Na linku detalji (https://www.nzta.govt.nz/vehicles/warrants-and-certificates/warrant-of-fitness/). Cijena WOF-a je cca $60, te ga je potrebno napraviti svakih 6 mjeseci ukoliko je vozilo starije od 2000. godine odnosno svakih godinu dana za vozilo mlađe od 2000.


Primjeri svega navedenog:



Većina voznog parka na NZ se sastoji od starih vozila po hrvatskim standardima, sa iznimno puno japanaca iz 90-tih godina prošlog tisućljeća, koje ponekad cijene i više nego desetljeće mlađe aute, posebno Toyote Corrole. Većina auta su benzinci sa automatskim mjenjačem, pa imajte na umu da ćete lakše kupiti i prodati takav auto, na dizele se plaća još dodatna taksa na prijeđenih 1000 kilometara od $72 što kod nekog prosječnog potrošača cijenu izjednačava. Trenutna cijena benzina (02/2020) se vrti oko $2.05 po litri dok je dizel oko $1.30, iliti jeftinije nego u HR.



Preporuka je da ne uzimate aute sa više od 2000 kubika jer su veliki potrošači, što inače nikoga na NZ previše ne brine, a ograničenje brzine van naselja je 100 km/h, što je na većini cesta i previše za sigurnu vožnju.



Naše iskustvo


Nakon razgledavanja dva auta, od kojih je jedan auto u najgorem stanju koji smo ikad vidjeli, pronalaskom smještaja nam se posrećilo da je prvi susjed mehaničar koji se upravo rješavao jednog od svojih vozila. U odnosu na do tad pogledane automobile, ovaj nam se činio kao dobitak na lotu, te nas već služi 8000km bez ikakvih problema. Radi se o Mitsubishi Lanceru iz 2001. godine.





 
 
 

Comentarios


©2020 by tamonegdjenakrajusvijeta. Proudly created with Wix.com

bottom of page