top of page
Search

Što napraviti nakon odobrenja vize, a prije dolaska na Novi Zeland

Prije svega čestitamo na odobrenju vize i hrabrosti za prijavu. Jedan ste od samo 100 hrvatskih državljana u ovoj godini koji ste dobili tu priliku. :)


Postoje tri uvjeta koje morate zadovoljiti kako biste bezbrižno došli na Novi Zeland.





Prvi uvjet je dovoljna količina sredstava tj. izvadak sa vašeg bankovnog računa na kojem je vidljivo da na računu imate iznos od NZ$4,200 (u trenutku pisanja otprilike 18.000,00 HRK) koji je propisala NZ Imigracijska služba.

Drugi uvjet je putno zdravstveno osiguranje.

Treći uvjet je naravno avionska karta.



U našem slučaju oboje smo imali dovoljnu količinu sredstava, a ukoliko nemate tu svotu, bliska osoba vam može uplatiti svotu na račun pa nakon izlistaja izvatka joj vratite, ali vam ne preporučamo dolazak na NZ bez barem većine te svote jer NZ može biti poprilično skupa zemlja.


Zdravstveno smo se osigurali na 6 mjeseci jer nismo znali hoćemo li ostati čitavu godinu. Uzeli smo Orbit Protect koje su nam preporučili kao najjeftinije na NZ i može ga se jednostavno napraviti online te mu je cijena NZ$285 za 12 mjeseci, preporučamo vidjeti ponude osiguravajućih kuća u HR.


Nažalost ne možemo vam otkriti tajnu kako kupiti najjeftiniju kartu jer u današnje vrijeme nema nekog posebnog pravila kad ju kupiti da bude najjeftinija. Neki od savjeta koje možemo podijeliti sa vama su da izbjegavate letiti vikendom jer su tad najveće gužve i u pravilu skuplja karta. Skyscanner, Expediu I Kiwi koristite za pretragu najbolje opcije ali kartu kupite na službenim stranicama kompanije. Dobro provjerite da li vam je prtljaga uključena u cijenu karte, da li chekirana prtljaga ide direktno na krajnje odredište te koliko kg možete ponijeti na svaki pojedini let, pogotovo ukoliko kupujete direktno preko već navedenih pretraživača. Pazite na vrijeme između letova, pogotovo u slučajevima kad morate mijenjati terminal na aerodromu, za što vam preporučamo minimalno 2h razmaka. Nakon opsežne potrage za avionskom kartom iz svih najvećih zračnih luka, najpovoljniju kartu smo pronašli iz grada u kojem živimo – Dubrovnika, tako da uložite puno vremena u pretragu i pokušajte sve moguće kombinacije koje vam odgovaraju. Naša jednosmjerna je koštala 4250 kn po osobi sa rutom Dubrovnik - Frankfurt (Croatia Airlines), te Taipei – Brisbane – Auckland (China Airlines). U Frankfurtu smo proveli noć upravo zbog kratke veze između letova ukoliko smo željeli nastaviti put isti dan, dok smo u Taipei imali stopover od 16h koji smo iskoristili za istraživanje grada i uspješno prebrodili jet lag na nogama. Nažalost u Brisbaneu je stopover bio samo za dopunu goriva te smo nakon sata pauze nastavili let.



U nastavku su stvari koje vam preporučamo uzeti sa sobom:


- Revolut kartica - pošto postoji mogućnost da bankovnim karticama HR banki nećete moći plaćati na NZ, neka od bankovnih kartica internet banki je odlična solucija. Mi smo uzeli besplatne Revolut kartice, sve transakcije su nam prolazile, te imaju odličnu mogućnost podizanja gotovine bez provizije na bankomatima na NZ u $ (limit 1800 kn mjesečno nakon čega je naknada 2%) što će vam u početku biti sasvim dovoljno jer u većini slučajeva vam ne treba gotovina ali ipak ju treba imati u novčaniku za nepredviđene situacije (50$ dovoljno)


- adapter za struju - naše smo kupili u Chipoteci za 50 kn (adapteri koji vam trebaju se koriste jedino u Australiji I NZ), računajte da vam treba barem jedan za početak a ukoliko će vam trebati još koji možete ih kupite i na NZ


- slojevita odjeća - kombinacije duge i kratke odjeće, obavezno vjetrovke, nema potrebe za uzimanjem cijelog ormara jer na NZ možete kupiti robu ok kvalitete po povoljnijoj cijeni od one u HR (Warehouse, K-mart)


- kvalitetan par tenisica ili čizmi - nešto poput Salomon, Merrell ili Adidas Terrex, preporuka da su waterproof, ukoliko se planirate baviti outdoor aktivnostima, a na NZ to je neizbježno


- japanke - glavna obuća svih novozelanđana, ukoliko izuzmete popriličan broj kiwija koji svugdje hodaju bosi


- kapa ili šešir - vjerujte nam stvarno će vam trebati jer je ozonski omotač nad NZ tanji te je prodor sunčanih zraka puno jači nego u Europi, a jedna od must-have stvari je krema za sunčanje faktora barem 50, koju možete kupiti i po dolasku jer je na NZ nešto povoljnija


- ukoliko pijete neku terapiju provjerite na internetu da li je dostupna na NZ, a što se tiče uobičajenih lijekova ne morate se zamarati sa zalihama jer su lako dostupni na NZ (cure: kontracepcijske pilule na NZ se dobivaju preko šaltera u ljekarni)


- mp3 sa muzikom, jer ćete se često voziti po predjelima sa lošim ili nikakvim radio signalom


- kopirane dokumente (putovnica, viza, zdravstveno osiguranje, vozačka dozvola)


- međunarodna vozačka dozvola – obavezna je na NZ, možete ju napraviti u HAK-ovim poslovnicama diljem Lijepe naše, cijena je 170 kn, te ima rok trajanja od 3 godine


- prijenosna baterija za mobitel – baterija na mobitelu vam neće trajati dovoljno dugo zbog svih prizora koje ćete željeti ovjekovječiti sa kamerom



U idućem postu ćemo napisati što napraviti po dolasku na Novi Zeland.

 
 
 

Comments


©2020 by tamonegdjenakrajusvijeta. Proudly created with Wix.com

bottom of page